Nevíte jak dál, co? Přečtěte si návod :-)
 

Ovládání hry

Stručný seznam ovládacích kláves

 • Klávesy si můžete nastavit v Options. Tam se dostanete stisknutím ESC.
 • Pro pohyb vpřed, vzad a do stran se používá WASD nebo šipky. Lze to změnit v Options.
 • Zaměřujete myší a střílíte levým nebo pravým tlačítkem. Na levé a pravé tlačítko si můžete namapovat skilly, když je přetáhnete z obrazovky skillů (otvírá se písmenem "K") na levou nebo pravou kouli s ikonou zbraně.
 • Skákání - mezerník
 • Horké klávesy jsou standardně klávesy numerické horní řady. Lze to změnit. Na tyto klávesy si můžete namapovat skilly (z obrazovky skillů, ovírá se klávesou "K") nebo "spotřební věci" jako medikity, protijedy apod z obrazovky inventáře (otvírá se klávesou "I")
 • F1, F2, F3 slouží k přepínání sad zbraní
 • ENTER nebo mezerník nebo klikání myší můžete použít při akceptování questů. Na počátku (než dosáhnete úroveň 3), nelze zvolit hned tlačítko pro přijetí úkolu ale musíte to celé odklikat.
 • ALT je váš kamarád. Při stisknutí alt vyjede ovládací menu. Obecně stisknutí ALT vám vrátí pod kontrolu kurzor myši. Můžete s tím sbírat výběrově věci, otevřít/zavřít chat (čudlík na kouli se životy), posunovat s mapou (kterou jste si otevřeli přes klávesu "M"), měnit rozlišení na minimapě (+/-)
 • CTRL - při hře je to horká klávesa pro nabízené lahvičky, protijedy apod
 • SHIFT - při hře je to horká klávesa pro nabízené dovednosti
 • ENTER - pro akceptování questů, pro příjem vysílání, pro otevření chatovacího řádku
 • ESC - vyskočí z chatovacího řádku, zruší nabídkové dialogy a okna, nebo vás hodí do menu hry
 • ; (klávesa vlevo od "1") - přepíná okno chatu.
 • Tab - minimapa. Má tři stavy - minimapa vpravo nahoře v kruhu, dvakrát tab - minimapa uprostřed obrazovky, větší a přehlednější ale špatně se s tím hraje, nebo žádná mapa. Rozlišení na minimapě se dá měnit kliknutím na +/- při stisknuté klávese ALT.
 • M -mapa světa - cesty mezi stanicemi. Deaktivuje se opět stisknutím M, esc zde nefunguje .. grr. Když už je moc velká a nevejde se do obrazovky, můžete s ní pohybovat, když stisknete ALT
 • F - sbírání věcí
 • I - inventář a obrazovka postavy
 • K - dovednosti (skilly)
 • L - quest log. Zapsány jsou tam všechny rozběhnuté úkoly. Zatržením questu můžete spustit jeho sledovaní v dolním pravém rohu pbrazovky. Standardně se sledují jen příběhové questy. Kliknutím na otazníček u vybraného questu dostanete stručný přehled zadání.
 • J - zobrazí přehled Achievemnets - výzev.
 • V - přepne pohled na vaši postavu a můžete se kochat.
 • B - obrazovka s přáteli
 • P - autoparty. Umožní vám přidat se automaticky k hráčům, kteří vstupují do stejné instance.

Příkazy pro partu a chatování

jsou na stránce o multiplayeru

Střídání pohledů

Hráči mohou v Hellgate kdykoli střídat pohled mezi první a třetí osobou (3D). V pohledu 3D můžete zoomovat tak daleko, že to pak vypadá skoro jako v Diablo. Přepínání pohledů se dělá kolečkem myši. Při použití zbraně nablízko (meč) vás hra automaticky přepne do 3D pohledu.

Dolní lišta

V dolní části obrazovky je lišta s funkčními klíči a symboly skillů, které ovládáte pomocí levého a pravého tlačítka. Do lišty můžete umístit skilly tažením z obrazovky skillů nebo medikity. Jednotlivá políčka lišty pak aktivujete funkčními klávesami. Vedle lišty je místo pro tzv "hot skill", který se aktivuje situačně (viz níže)

lišta skillů

Přepínací sady zbraní a skillů

prepzbrani

F1 - F3 jsou rezervovány pro sady zbraní - můžete mít tři sady zbraní (v každé 2 jednoruční nebo jednu dvouruční zbraň) a ty můžete v průběhu boje přehazovat. Navíc pro každou sadu můžete mít navolené jiné skilly pro pravé a levé tlačítko myši. Nic z toho, co dáte do těch přepínacích zbraňových slotů, nezabírá pak místo v inventáři.

Přiřazování skillů na tlačítka myši a klávesy

Levým klikem se střílí levou zbraní, pravým pravou zbraní, pokud máte dvě zbraně. Hráč se může rozhodnout v kterémkoli okamžiku, jaké skilly přiřadí na pravé nebo levé tlačítko. Můžete dokonce na jedno tlačítko přiřadit současný výstřel z obou zbraní a druhé si tak uvolnit pro jiný skill. Můžete stejně tak skilly přiřazovat i na klávesy. Skilly přiřazujete tažením ikonky skillu do příslušného boxu.

Situačně přepínané skilly

Když hráč získá nějaké skilly (dovednosti), a získá přístup ke zvláštním schopnostem, nemusí nutně přiřadit každý ten skill na klávesu (hotkey). Hráč se pak může spoléhat na kontextově (situačně) sensitivní klávesu - pro skilly je to SHIFT, který spouští aplikovatelné skilly pro danou situaci. Když jste v boji, má SHIFT ikonku, která říká, hráči, že když ho stiskne, spustí se akce. Pro lahvičky je to CTRL - doplní život nebo manu nebo se objeví protijed, když jste otrávení. Ty skilly, které se mají navrhovat přes Shift, si volíte sami, třeba nějaký útok na jeden cíl nebo tlupu - ten se vybere v obklíčení. Nejčastěji hra navrhuje zrychlený pohyb (viz níže)

situacni skill

Takže když poběžíte přímo vpřed, může ukazovat ikonu pro zvýšení rychlosti. Když jste obklíčeni, hra nabídne whirlwind, což je útok, kterým se zasáhne více potvor, pokud je proti vám jen jeden protivník, hra nabídne útok s výskokem anebo třeba zapnutí aury.

Inventář a sbírání věcí

Přejetí myší přes věc vyvolá porovnávací tabulku mezi tím, co máte na sobě a tou věcí. Když je slot (místo) pro příslušnou část výbavy prázdné, automaticky se obsadí. Jinak lze věc kliknutím vyměnit za původní, která automaticky spadne do inventáře.

Standardně je ke sběru věcí určena klávesa F, která sebere všechny věci v okolí hráče. Případně můžete stisknout "ALT". Paladium se sbírá samo, když přejdete okolo.

Míření a střelba

zaměření

Pro kabalisty a templáře: Musíte zaměřit přibližně směrem, kam střílíte. Budete mít zaměřovač a rámečky. Dokud je potvora příliš daleko vzhledem k dostřelu/dosahu zbraně, je kříž červený, až se dostane na dostřel, zezelená. Vidíte i vzdálenost a velikost života, který potvoře zbývá

Pro huntery: musíte zamířit přesně, u lovců je zásah určen i vaší schopností mířit.

Můžete střílet i sekat z 3D pohledu. Boj je jako v RPG s trochu větší volností. Zásahu se můžete vyhnout tím, že uskočíte nebo zajdete za roh ale některé magické útoky vás mohou i tak zasáhnout

Při pohybu ve hře nemáte nikde kursor, jen záměrný kříž. Kurzor se objeví až když přepnete do inventáře nebo do menu skillů, nebo stisknete klávesu ALT.

Pohyb.

Existují různé rychlosti pohybu. Nebude nic jako stamina (v diablo) co by vás zpomalilo, když se vyčerpá. Můžete skákat přes překážky. Můžete dělat strafe. Bude existovat obecný skill "sprint", který bude mít každá postava, a který na určitou dobu zrychlí běh.

Postavy mohou běhat, skákat přes rozumně velké překážky, ničit můžete jen objekty jako sudy, krabice a podobně, jinak obecně nic.

HG:L má detekci kolizí. Nemůžete projít skrz nepřátele ani překážky. Ale přes mrtvé se přejít dá.

Ovládací kolečko

ovladací kolečko

Pro interakci s NPC, práci s věcmi - např identifikace, průzkum, prodej, oblečení nebo vyhození věci je speciální "kolečko", v kterém se mění funkce podle kontextu. Kolečko se zobrazí, když na věc kliknete pravým tlačítkem myši.
1 - identifikace věci,
2 - rozmontovat,
3- vyhodit,
4 - prodat,
5 - detailní informace o věci

Přečtěte si také

Poslední změna: červen 2011 - přesunuty příkazy chatu

Info o hře

Obecně o hře