Plechovka Guardian nechá potvory, aby se o něho rozmlátily. Tupý ale užitečný.
 

Guardian - Strážce - tipy a buildy

Výbava

Na výbavě hledejte vlastnosti, které zvyšují zbroj spíše než štíty. Zbroj absorbuje škodu až k 95% (prý lze i více s aurou of defense). Zvyšujte také obranu proti jednotlivým efektům škody, protže i škoda, byť redukovaná zbrojí, která vás zraní, může spustit fázi, otravu atd.

Hledejte i vlastnost "shield penetration"-"průnik štítem", která způsobí, že část škody, kterou děláte, projde přes štíty nepřítele, a umožní tak inicializaci efektů škody.

Zbraně

Štíty (věc)

 • chrání před škodou pomocí modifikátorů "zbroj" a "štíty"
 • mohou dělat škodu a mohou omračovat.
 • Štíty mají nějakou hodnotu "attack strength" - "síly útoku" pro spuštění otravy, fáze, zapálení, omráčení a šoku, ale to se uplatní jen tehdy, když štít samotný dělá ten druh škody, k němuž se tyto efekty vážou.
 • Štíty mohou dělat fyzickou i elementální škodu.
 • Štíty mohou mít šanci na kritický úder. Vlastnosti (mody) ze štítu se nepřenášejí na meč ani naopak. Pokud máte nějaký modifikátor na výbavě, pak se uplatní i u štítu.
 • Pokud chcete štít používat na zapálení nebo rozfázování potvor, snažte se mít na výbavě modifikátor "Průnik štítem" - "shield penetration". Pokud má totiž potvora štít, šance na spuštění efektu škody se neuplatní, ta se počítá, až potvora dostane aspoň jeden bod škody do zdraví.
 • Upgradujte štíty, zvýší se jejich armor (zbroj)

Meče

 • Splašová škoda je dobrá na tlupy slabších potvor, přímá na bossy.
 • Mějte 3 různé meče. Jeden s přímou škodou, další se splašem, a jeden s přímou ohnivou škodou se spoustou modifikací na +ignite (+zapálení) na boj s bossy, kteří mají hrozně moc životů

Střelné zbraně

 • Templáři mají omezený výběr zbraní, pro střelbu jsou nejlepší asi granátomety. Střelné zbraně fungují s dovedností "Anchor" - "kotva"
 • Parawave (druh té elektrické spirály)
  Ten co střílí každých 7 sekund (el škoda) + anchor je prý masakr. Naběhnete do skupiny potvor, nahodíte anchor, střelíte, posbíráte věci ze všech mrtvol.
  Větší potvory, pokud jsou na stejné úrovni jako postava, většinou taky lehnou na jednu ránu (impové-ďáblíci, gremlini)
 • Na létající potvory lze použít drapák-grappler nebo dovednost Heavens arc-Nebeský oblouk. Ale protože je až na vysoké úrovni postavy, nějakou dobu se bez drapáku neobejdete.

Buildy - návody na tvorbu postavy

Obranný build s aurou obrany

Obranný build AoD
Je navržen tak, abyste mohli ustát škodu od jekékoli potvory ve hře. Volné body dejte do Sword of reckoning - meč zúčtování, hamper - spoutání, stampede - tank ... kdekoli

Obranný build s aurou obnovování

Build s Aura of renewal - aura obnovování by mohl vypadat takto: Obranný build AoR
Takto máte velkou regeneraci, dobrou škodu a můžete nahodit štíty, když je potřeba a než vám je odsrtakjí, tak se vyléčit
Pozn: někteří soudí, že Shield turn - rotující štít je dostatečně účinný i s jen 5 body, případně není potřeba maxovat Master shield. Tam by mohly být bodíky ušetřeny, pokud chcete dělat nějaké variace.

Návrh na build s Prayer of retribution - modlitba obrany

návrh buildu s PoR
poznámky:
- PoR musí mít hodně bodů aby byla účinná
- Shield Charge 1 pomáhá stíhat běžící potvory
- Great Defender 1 je další 1 bodový zázrak
- SoR tohle z vás udělá zabijáka...o 200% více škody, sežeňte si splašový meč
- AoP je další 1 bodový zázrak, nikdy nevíte, kdy potřebujete manu, abyste mohli sekat SoR
- Anchor 1 stačí, většinou to vymlátíte tak rychle, že nebudete stát na místě
- PoH 6 stačí, 5 nebo 6 sekundové obnovování stačí
- Grand Aura na zvýšení plošné škody o 50%, skvělé pro AoD a PoR...
A ještě tam nějak zamontovat Shield Mastery aby omráčení a efekty trvaly déle.

Aura of power a Prayer of healing - build

S armorem (zbrojí se dá dosáhnout okolo 84% redukce škody. Zbytek škody se vyléčí přes prayer of healing, a s AoP je na to dost many.
- Max shield turn, dejte 4 points into4 body do Shield Mastery, 1 bod do AoP.
- Shield Turn (8 sekund s Shield Mastery, okolo 95% šance na zásah u jakékoli) pak anchor a přepněte na AoP. Regenerujte manu když jsou potvory omráčené, přepněte na AoD. Čekejte 8 sekund omráčení, znova shield turn, Opakujte. Nikdy nebudete mít nedostatek many, nikdy neumřete
- Jestliže chcete používat PoH (modlitba obrany) a PoR (modlitba léčení), pozor na to, že mají společnou prodlevu 5 sekund.
- Můžete fázovat s PoH a pak použít štít, který zapaluje.
- Takto máte velkou regeneraci, dobrou škodu a můžete nahodit štíty, když je potřeba, a vyléčit se, než vám je zničí,

Herní tipy

 • Prayer of retribution – modlitba obrany Prayer of retribution + shield turn vymetou většinu slabších potvor. Pozor na to, že štíty s vyšší hodnou armor (zbroj) mají menší škodu. No a pak to dorazíte buď rychlým mečem nebo mečem s plošnou škodou.
  Pozn: Prayer of retribution a shield turn jsou klíčové pro buildy orientované na štíty v elite modu, kde potvory mají větší obranu proti efektům škody. A taky pak dělají jen poloviční škodu
  Musíte mít na výbavě vlastnost "průnik štítem" , aby se aspoň 1 bodík škody dostal potvoře na kůži a mohl se spustit efekt fáze.
  Nejlepší by asi bylo to zkombinovat se spektrálním štítem a Sword of reckoning (meč zúčtování), abyste všechno okolo udrželi rozfázované. Je potřeba dát tam trochu víc bodů, možná 5
  Někteří tvrdí, že se štítem se potvory rozfázují spolehlivěji. Ale je to možná tím, že nemají ten průnik štítem na výbavě, protože AoP dělá jen malou škodu (okolo 15), která nepronikne štítem potvor, proto je ten průnik štítů tak důležitý.
 • Štíty (dovednost) nejsou pro tankování dobré, protže dostávají škodu před redukcí škody ze zbroje. Ale guardian má dvě možnosti, jak je obnovit – shield of faith – štít víry a shield wall –o branná zeď. Ta zeď je dobrá, protže se dá použít každých 15 sekund. Štíty také chrání proti efektům škody jako je zapálení, otrava ..atd. Pozn: zdá se ale, že některé potvory mají průnik štítem
 • Nepotřebujete víc než 5/10 v jakékoli dovednosti pro štíty. šance na Omráčení je tak vysoká, že to stačí.
 • Lákání - taunt - Hraju s AoR, přivolám potvory, dám shield turn a rozsekám je. Splašová škoda je velmi účinná.
 • Shield turn dělá mnohem více škody než shield bash. Více bodů jen zvyšuje šanci na omráčení a efekty, škoda se zvyšuje pře shield mastery
 • Anchor Skvělé pro plošné farmaření. Nahoďte spektrální splašový štít, ohnivý splašový meč, shromážděte okolo sebe tlupu, nahoďte AoD, anchor a shield turn + SoR = spousta mrtvolek
  Stačí 1 bod, další jsou pochybné, protže se často pohybujete
 • Anchor, Challenge, Provoke, Shield Wall, AoD, Shield Turn mohou tvořit velmi silný tankovací build

Diskutujte ve foru

pište své zkušenosti, připomínky a tipy: forum guardian tipy
Můžete tam také najít další tipy i buildy - Guardian

Přečtěte si také

Zpracováno podle: tabulky AB, Plánovač skillů, tabulky incgamers, forum na hellgatelondon.com

Poslední změna: 20. listopad 2007, rozpracováno.

Info o hře

Guardian